Kašalj u djece

Kašalj je jedan od najčešćih simptoma u djece, refleksni odgovor donjeg dišnog sustava na podražaj receptora za kašalj. Kašalj nije bolest već simptom bolesti dišnih organa.

Vrste kašlja :

produktivni (vlažni),neproduktivni tj. suhi ili nadražajni kašalj.

Suh ne naručito jak kašalj se javlja u dojenčadi s akutnom upalom ždrijela, te može prouzrokovati povraćanje. Javlja se najčešće u predškolske djece u jutarnji satima a nastaje zbog slijevanja sekreta u ždrijelo iz nosa, sinusa ili zbog upale trećeg krajnika.

Ako je dugotrajan može biti znak astme. Suh, grčevit kašalj karakteriziran nizom uzastopnih iskašljavanja nakon snažnog udisaja tipičan je za hripavac.
Glasan, promukao kašalj poput laveža psa karakterističan je za bolest laringitis.

Produktivan kašalj: bronhitis, astma, cistična fibroza. Obzirom na trajanje kašlja može biti akutni, kroničnai, tvrdokorni, dugotrajni i ponavljajući. Može se javljati danju ili noću biti tjekom cijele godine ili samo sezonski.
Ukoliko traje duže od 5 dana najbolje je dijete odvesti liječniku.