Bolesti štitnjače

Štitnjača je mala žlijezda smještena na vratu ispod Adamove jabučice, promjera 5cm. Sastoji se od dva režnja, lijevi i desni. Za stvaranje sinteze potreban je jod, to je element koji se nalazi u hrani i vodi.

Za dijagnosticiranje bolesti štitnjače koristi se ultrazvuk i krvne pretrage. Ultrazvučnim pregledom može se vidjeti i izmjeriti veličina i volumen štitnjače, njenu strukturu, odnosno dali postoje žarišne tvorbe ili ciste, čvorovi. Od krvnih pretraga rade se nalazi na hormone TSH, T3, T4, te antitijela  anti TPO.

Hipertireoza ili povećani rad štitnjače praćena je simptomima: vlažna koža ruku ( dlanova), podrhtavanje šaka, nemir, jutarnju umor, prekomjerna težina. Hipotireoza ili smanjen rad štitnjače  praćen je simptomima : depresije , umora, pojačanog apetita i tjelesne težine, osjećaj hladnoće i ubrzanog pulsa. Bolesti štitnjače jedne su od najčešćih bolesti , u posljednih 30god. u Hrvatsko.

Prevencija : važno je što prije prepoznati i spriječiti nastanak bolesti i komplikacija te njeno liječenje. U Poliklinici Intermed možete obaviti krvne pretrage i ultrazvučni pregled štitnjače.