Humani Papilloma virus ( HPV) i karcinom grlića maternice

Karcinom grlića maternice je prouzrokovan tipovima HPV-a . Postoji oko 100 različitih tipova od kojih njih 15 može prouzrokovati karcinom grlića maternice. Većina odraslih ljudi će u neko vrijeme života biti inficirana virusom HPV-a koji nestane sam od sebe. A ako infekcija ne prođe rizik za nastanak karcinoma može biti povećan. Sve žene u dobi od 20-65god. života trebaju ići na redovne preglede te ginekolog uzima nalaz za Papa test. Uzima se bris špatulom i štapićem sa grlića maternice. Uzorak se analizira  pod mikroskopom te prikazuje rezultat Papa testa.

U većina žena nalaz je normalan ili abnormalan, takvi nalazi zahtjevaju praćenje. Karcinom grlića maternice nastaje na doljnjem dijelu maternice koji se otvara prema vagini. Lakši oblici bolesti mogu se izliječiti. Redoviti pregledi imaju za cilj da promjene na grliću maternice pronađu rano prije nego što prerastu u karcinom, onda se još mogu ukloniti, skrining se obavlja Papa testom.
Kod nas u poliklinici možete sve na jednom mjestu obaviti vezano uz preglede ginekologa.